Povídání o Olomouckých trzích, různých sýrech, malých mlékárnách i velkém Aloisi Wesselsovi, který viděl dál a lépe než ostatní…
Kde, kdo a kdy začal tvarůžky vyrábět, se přesně neví. Historie Velkého příběhu výroby tvarůžků je často mozaikou náhodných odkazů. Ale o původu tvarůžků můžeme s jistotou říci toto:
Výroba tvarůžků je spojena s krajinou Hané a jejím zemědělství.
V jednom z domů na Hané žena, která zpracovávala tvaroh začala zkoušet nový postup, to byl první krok ke zrození tvarůžků.
Lze říci jen, že brzy ráno nebo pozdě večer, přes den neměla čas.
Jako první vyráběl tvarůžky v Lošticích v roce 1876 Josef Wessels, v roce 1898 jej následoval jeho syn Alois. Potomci Josefa Wesselse jsou dnes jedinými výrobci Olomouckých tvarůžků. Svůj název získal sýr podle vyhlášených trhů, tedy OLOMOUCKÉ.
Za necelých 20 let, do roku 1913, vzniklo na Moravě 120 rolnických družstevních mlékáren a v roce 1913 vyrobily přes 3000 tun tvarohu. Pro sýraře to byla skvělá příležitost a Alois Wessels ji maximálně využil. Otevřel dveře velkovýrobě a jeho továrna Tvarůžkárna se stala největší ze všech.
Nejstarší doložená zmínka o tvarůžcích je z Olomouce (10. ledna 1583). První fotografie výroby tva-růžků byla pořízena těsně před rokem 1886 v Prostějově a první fotografie v samotných Lošticích před rokem 1900. Historická fotografie (po roce 1909) je fotografie ze dvora domu čp. 57 v Lošticích. Alois Wessels stojí mezi svými zaměstnanci. Jeho potomci na stejné adrese jsou posledními výrobci olomouckých tvarůžků - AW s.r.o.